Targi Turystyczne GLOBalnie, 23-25 marca 2018 Katowice

Podróż do Katowic
Medycyna na Krańcach Świata nie próżnuje i stara się być w stałym kontakcie ze swoimi fanami i miłośnikami. Kolejny przystanek na mapie targów turystycznych był w Katowicach, gdzie czekaliśmy na wszystkich spragnionych wiedzy podróżniczej. Gościem specjalnym był nasz ambasador Mietek Bieniek, doświadczony podróżnik i miłośnik przygód wszelakich.
Targi w Katowicach są specyficzne z racji swojego lokalnego charakteru. Mieszkańcy Śląska okazują się być wytrawnymi znawcami podróży i wykazują duże zainteresowane tematyką turystyczną. Dla zespołu Medycyny na Krańcach Świata było to wymarzone środowisko do opowieści o medycynie podróży, pokazów ratownictwa medycznego i sposobów udzielania pierwszej pomocy zarówno sobie jak i innym osobom. Gwiazdą stoiska oraz targów był znany i lubianego na Śląsku podróżnik, niegdysiejszy górnik strzałowy Mieczysław Bieniek.
Zaczęliśmy standardowo od rozgrzewki z pierwszej pomocy, którą prowadził ratownik medyczny. Tej wiedzy nigdy nie za dużo a i praktyka ważna. Ćwiczyły dzieci i dorośli, fantom cały czas był w użyciu a nasz ratownik Grzegorz miał ręce pełne roboty. Cieszy nas bardzo, że przyczyniamy się do poszerzania wiedzy i umiejętności z zakresu praktycznych zasad udzielania pomocy. Im więcej osób nauczy się od początku poprawnie działać w sytuacjach skrajnych tym lepiej dla naszego wspólnego bezpieczeństwa.
Główna atrakcja jaką się reklamowaliśmy pojawia się w niedzielę. Mieczysław Bieniek ex-górnik, bardzo popularny i znany szeroko z racji swych podróżniczych dokonań mieszkaniec regionu. Zapewne wiele osób widzi w nim niedościgniony wzór uporu w realizacji marzeń i siłę do ciężkiej i wytrwałej pracy. Bo Mietek doszedł do wszystkiego sam, nikt mu niczego nie zasponsorował ani nie kupił. Odważny chłop, jeszcze odważniej poznający bardzo daleki świat (zaczynał od Indii). Mietek poruszył kilka ważnych tematów dotyczących chorób, służby zdrowia i leczenia w krajach dalekiego wschodu i tropikach. Opowiadał o zachorowaniu na malarię i jego walce z tą ciężką chorobą. Niestety nie był wtedy zaszczepiony a jego wiedza o medycynie podroży zaczynała się i kończyła na plastrach oraz bandażu. Z miesiąca na miesiąc zdobywał większe doświadczenie i dziś wie jak ważne jest przygotowanie medyczne do wyjazdu, i jak drobne ale istotne kwestie zdrowotne mogę zmienić wymarzoną podróż w nieprzyjemny wyjazd. Na przykład jakość wody w krajach tropikalnych. Dla Europejczyka to codzienność, że picie wody z różnych źródeł nie jest niebezpieczne. Po złych doświadczeniach w tropikach, dziś Mietek nie rozstaje się ze swoim czajnikiem do odkażania wody i z filtrem do jej uzdatniania.
Bardzo dziękujemy wszystkim przyjaciołom, odwiedzającym i partnerom za współpracę. W szczególności: Bioton, AbbVie, Gilead, Smecta Go, Espumisan Easy, Alfasigma, Mylan, Wielkopolskiemu Centrum Medycyny Podróży i Szczepieniom w podróży.

Zapraszamy do śledzenia naszych wydarzeń na FB i stronie internetowej.